Gdańsk Zaspa / Al. Jana Pawła II 4a/6 / Tel.: 58 512 11 16 / gabinet@stomatologia.med.pl

 • Polski
 • English

Ortodoncja

Ortodoncja to sposób na stworzenie zdrowego i pięknego uśmiechu. Właściwe ustawienie zębów ma duży wpływ na estetykę i wygląd twarzy. Prawidłowy zgryz pomaga również uniknąć nieprawidłowego ścierania się zębów oraz przedwczesnej ich utraty. Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku.

Aparaty

aparaty zdejmowane

Leczenie aparatem zdejmowanym stosuje się u młodszych pacjentów najczęściej w okresie uzębienia mieszanego. Dobór   aparatu zdejmowanego jest uwarunkowany rodzajem wady zgryzu i wykonywany indywidualnie do potrzeb pacjenta.

aparaty stałe

Leczenie aparatami stałymi stosuje się u młodzieży i dorosłych. Pacjent może dokonać  wyboru pomiędzy aparatem z zamkami metalowymi lub estetycznymi. Czas leczenia aparatem stałym to około 2 lata w zależności od wady zgryzu i wieku pacjenta.

aparaty  typu clear aligner

Metoda korygowania wad zgryzu za pomocą  indywidualnie projektowanych i dopasowanych przezroczystych nakładek. Leczenie polega na stosowaniu sekwencji szyn (miękka, średnia, twarda) zmienianych co kilka tygodni. Jest  polecana w leczeniu pacjentów dorosłych, przy niewielkich zaburzeniach zębowych.

 

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

 •  leczenie ortodontyczne wymaga starannej higieny jamy ustnej
 •  zęby należy myć po każdym posiłku
 •  do mycia zębów zalecamy stosowanie szczoteczek o średniotwardym włosiu oraz:
  • nici dentystycznych (np. Oral B Superfloss)
  • szczoteczek międzyzębowych do czyszczenia przestrzeni pod łukiem
  • irygatora dentystycznego (np. Oral B Oxyjet, Philips Sonicare)
  • płynów do płukania jamy ustnej
 • wskazane jest profesjonalne oczyszczanie i fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym minimum raz na 6 m-cy
 • brak higieny jamy ustnej może prowadzić do próchnicy zębów i stanów zapalnych dziąseł
 • w trakcie leczenia aparatem stałym należy unikać spożywania twardych pokarmów, szczególnie wymagających odgryzania z dużą siłą oraz kleistych (np. twarde jabłka, marchew, pieczywo z twardą skórką, orzechy, batony, guma do żucia)

Leczenie retencyjne

Aby efekt leczenia ortodontycznego utrzymał się, musimy kontynuować tzw. leczenie retencyjne, które nie dopuści do nawrotu wady.

Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów retencyjnych:

Retainery  stałe, czyli takie, które nosi się bez przerwy aż do zakończenia leczenia retencyjnego. Mają one postać cienkich drucików, które przykleja się do zębów siecznych dolnych i górnych od strony językowej i podniebiennej.

Retainery ruchome, z których najczęściej stosowane to tzw. szyny retencyjne oraz płytki  retencyjne. Zwykle zaleca się ich noszenie tuż po zdjęciu aparatu ortodontycznego przez całą dobę, a następnie jedynie w nocy oraz 2-3 godziny w ciągu dnia.

Nie można dokładnie określić, jak długo należy nosić aparat retencyjny. Zależy to od wielu czynników, np. jak długo trwało leczenie ortodontyczne, jak duża była wada zgryzu i w jakim wieku jest pacjent. W niektórych przypadkach lekarz ortodonta zaleca noszenie takiego aparatu przez całe życie.